מהי מחלת אלצהיימר

מהי מחלת אלצהיימר

מהי מחלת אלצהיימר

עם העלייה המשמעותית בתוחלת החיים בעולם המודרני, אנו רואים יותר ויותר אנשים המגיעים לגילאים מתקדמים וסובלים ממחלות נוירולוגיות וניווניות למיניהן, כאשר אין ספק כי אחת הקשות והמוכרות מביניהן היא מחלת האלצהיימר. בעולם יש מעל 50 מיליון חולי אלצהיימר ובישראל מעל 100,000 חולים, כך שבהחלט מדובר על מצב רפואי מהותי המשפיע על משפחות רבות מאוד. נסביר מהי מחלת אלצהיימר ומה אפשרויות הטיפול הטובות ביותר, הזמינות לכם כאשר יקירכם מגיעים לשלבים המתקדמים של המחלה.

 

מחלת אלצהיימר

מחלת אלצהיימר היא מחלת מוח ניוונית והיא הסוג הנפוץ ביותר מבין כל מצבי הדמנציה. דמנציה אינה מחלה ספציפית, אלא מונח המתאר קבוצה של תסמינים וליקויים נוירולוגיים-תפקודיים מתקדמים. האלצהיימר היא מחלת דמנציה שיש לה מאפיינים פיזיולוגיים הייחודיים לה.

המחלה קרויה על שמו של החוקר הגרמני אלוייס אלצהיימר שגילה את המקרה הראשון של המחלה, ואשר מאוחר יותר אובחנה כמחלה נוירולוגית ניוונית ספציפית מסוג מחלות הדמנציה.

מחלת האלצהיימר מתבטאת בהתנוונות הדרגתית של תפקודים שונים, שיכולה להמשך שנים רבות או תקופה קצרה בהרבה. המחלה גורמת לניוון של תאי עצב במוח עד למות התא.  התיאוריה המובילה כיום היא כי ניוון תאי העצב מתרחש כתוצאה מכשל כלשהו המוביל להצטברות חלבון העמילואיד וחלבון הטאו ברקמת המוח, דבר המקדם תהליך ניווני. המאפיינים הקליניים הללו הם המבדילים בין אלצהיימר לבין מצבי דמנציה אחרים.

מבחינת תסמינים חיצוניים, אם הגעתם לחלק זה באתר של צבר רפואה אז אתם לבטח מכירים היטב את התסמינים, המתפתחים במשך תקופה עד להחמרה שכבר מהווה פגיעה מהותית בתפקוד היומיומי של החולים. נציינם בקצרה כדי להשלים את התמונה: פגיעה בזיכרון, ליקויים ביכולת הלמידה של המוח, פגיעה שפתית, פגיעה בעיבוד מידע, קשיים משמעותיים בהתמצאות במרחב, שינויים קיצוניים בדפוסי אופי והתנהגות, ובשלבים מתקדמים חוסר יכולת לזהות בני משפחה, אובדן יכולת הבליעה, וכן הלאה.

 

מחלת האלצהיימר אינה חלק טבעי מתהליך ההזדקנות. אמנם גורם הסיכון הגדול ביותר הוא העלייה בגיל, אך גם היום המקור המרכזי והאמיתי להתפתחות המחלה ותסמיניה הקליניים במוח אינו ברור לחלוטין. גם צעירים יותר עלולים ללקות באחד הסוגים של אלצהיימר, למרות שרוב מוחלט של החולים הם מעל גיל 65.

 

טיפול פליאטיבי והוספיס בית לחולי אלצהיימר מתקדמים – שירות של צבר רפואה

אלצהיימר היא מחלה ניוונית פרוגרסיבית (מתקדמת) ובשלביה המתקדמים ביותר, המטופלים ובני משפחותיהם נאלצים להתמודד עם החמרות מתסכלות ומכאיבות, פיזית ונפשית.

צבר רפואה, מערך אשפוז הבית הוותיק והמוביל בישראל, מציעה שירות ייחודי, מקצועי ורגיש של ליווי פליאטיבי והוספיס בית לחולי אלצהיימר ודמנציה במצבי מחלה מתקדמים, כולל תמיכה נפשית, סוציאלית ורגשית לבני משפחותיהם. הפתרון המכבד, המדויק והמותאם ביותר עבור האדם הסובל מהמחלה ועבור המטפלים בו, עליהם מוטל הנטל הפיזי והרגשי הכרוך בטיפול בו.  השירות ניתן בפריסה ארצית מלאה, ובמימון מלא של כל קופות החולים – ללא כל עלות ישירה או עקיפה על המטופל או משפחתו.

הוספיס בית וליווי פליאטיבי לחולי אלצהיימר מתמקד ביצירת איכות ונוחות חיים מיטביות למטופלים, בכבוד ובסביבה עוטפת ומסייעת לקראת השלבים הסופיים של המחלה, בנוחות ביתם המוכר והמנחם. אשפוז הבית של צבר רפואה לחולים אלה מעניק מעטפת רפואית, וסוציאלית מלאה , כולל תמיכה רגשית וסיוע למשפחה במיצוי זכויות, והקלה על תסמיני המחלה ככל הניתן, ללא כל עלות למטופל או למשפחתו.  ההימצאות בבית, בסביבה מוכרת ולא מנוכרת כמו בית חולים או מוסד סיעודי, מפחיתה את הלחץ והבלבול של המטופלים ואת העומס על בני המשפחה. . מחקרים רבים מראים כי למרות ההתדרדרות הקוגניטיבית המשמעותית בשלבים המאוחרים של מצבי דמנציה, אם מוציאים את החולה מביתו חלה החמרה מהותית במצב התפקודי וההתנהגותי. בסופו של דבר, גם עבור חולי אלצהיימר מתקדמים, הבית הוא הסביבה הטובה, המוכרת והמכבדת ביותר.

 

שירותי אשפוז הבית לחולי אלצהיימר ודמנציה של צבר רפואה פועלים במהירות וביעילות רבה. תוך 24 שעות מרגע קבלת הזכאות לשירות ולמימונו מקופת החולים של המטופל, מתקיים ביקור הבית הראשון של צוות צבר רפואה המלווה את המשפחה והמטופל. הצוות הוא קבוע, ויטפל בו למשך כל תקופת אשפוז הבית, וילמד להכיר את המטופל, המשפחה, שגרת הבית והצרכים השונים, ולהתאים את תוכנית הטיפול בהתאם. מטופלי ההוספיס ומשפחתם מקבלים צוות נרחב המלווה את התהליך הפליאטיבי: רופא מומחה, אחות הוספיס ועובדת סוציאלית. ביקורי הבית סדירים ותכופים והאחות זמינה למשפחה 24/7 בכל ימות השנה.

 

מה כולל הוספיס בית לחולי אלצהיימר?

  • טיפולים להקלת כאבים ותסמינים מטרידים אחרים.
  • טיפול וסיוע בקשיים באכילה / הזנה.
  • טיפול וסיוע בהקשר לתסמיני אי שקט ממקור פסיכו-מוטורי.
  • טיפול במקרים של עליית חום והתפתחויות זיהומים.
  • דגש נרחב ואקטיבי על מתן סביבה של נוחות, כבוד וקידום איכות החיים עד כמה שניתן.
  • הדרכות, מתן כלים וייעוץ למשפחה לגבי כל הדרוש לטיפול היומיומי ובהקשר לאתגרי המחלה השונים.
  • סיוע במיצוי זכויות מול הרשויות השונות.
  • תמיכה רגשית וסוציאלית במטופל ומשפחתו.
  • התאמת תוכנית הטיפול בהתאם לשינויים במצבו של המטופל.

 

ליווי פליאטיבי והוספיס בית לחולי אלצהיימר מוריד משמעותית את מספר האשפוזים בבי”ח, מאפשר לחולה לסיים את חייו בסביבה מוכרת ועוטפת ובצורה מכובדת ומכבדת ומסייע לכם לתת ליקיריכם את הטיפול הטוב והמותאם ביותר, בזמינות מלאה וללא עלות. אנו יכולים לעזור לכם! פנו לצבר רפואה לפרטים נוספים ותחילת התהליך.

Contact צרו
קשר
Contact Contact
Contact
Top