מהי דמנציה?

מהי דמנציה?

מהי דמנציה?

אחד ההיבטים היותר נפוצים ובהחלט פחות נעימים של העלייה המשמעותית בתוחלת החיים באורח החיים המערבי שאנו חיים בו הוא העלייה בהופעת מחלות נוירולוגיות-ניווניות אצל יותר ויותר אנשים ככל שעולים בגיל. בהקשר זה, מחלות דמנציה הן מהנפוצות ביותר, משפיעות על הרבה מאוד אנשים בשלבי החיים המאוחרים ופוגעות במכלול תפקודים נוירולוגיים. אך מהי דמנציה, כמה סוגי מחלה יש, כיצד הם מתבטאים ומה האפשרויות למשפחה להקל ולטפל בחולי דמנציה, בסביבה הביתית המוכרת? מיד נרחב על כך.

צבר רפואה מציעה שירות ייחודי ומותאם אישית של הוספיס בית וליווי פליאטיבי לחולי דמנציה בשלבים מתקדמים של המחלה, עם צוות מקצועי מקיף, שירות אישי רגיש ומכבד וטיפול המתקיים בסביבה המוכרת, החיובית והמכובדת של בית המטופל, כולל תמיכה מקצועית, סוציאלית ורגשית לבני המשפחה הקרובים.

רקע על מחלות דמנציה

המונח דמנציה מתאר למעשה כ-200 מחלות נוירולוגיות-ניווניות שונות, כשהנפוצה ביניהן היא אלצהיימר. ניתן לומר בתוך ההגדרה של דמנציה נכלל אוסף נרחב של תסמינים הנגרמים מהפרעות ותהליכים ניווניים המשפיעים על המוח. תסמיני הדמנציה משפיעים על שלל היבטים של המוח והחשיבה, בעיקר זיכרון, שפה, זיהוי, תפיסה מרחבית ואישית, יכולות שיפוט ויוזמה ועד פגיעה בתפקודים הפיזיים השונים. תסמינים אלו מחמירם עם הזמן וככל שהמחלה מתקדמת. מחלות הדמנציה בכלל והאלצהיימר בפרט נחשבות מחלות חשוכות מרפא המשפיעות על תוחלת חיי החולים.

 

דמנציה היא לא חלק טבעי מתהליך ההזדקנות, זוהי התוצאה של מחלות פיזיות הפוגעות במוח, במערכת הנוירולוגית  שהופכת אותנו למי שאנחנו. המוח הוא המנגנון המורכב ביותר בגוף האדם, עם מבנים מורכבים וטריליונים של תאי עצב  המחוברים ומופעלים בכל רגע ומשפיעים על כל תפקודי גופינו. כאשר תאי העצב האלו נפגעים, תפקודי הקשרים הנוירולוגיים מתדרדרים, דבר שיוצר פגיעה במגוון תפקודים קוגניטיביים ופיזיים –האזור במוח שנפגע ואופן הפגיעה משפיעים על אילו תסמיני דמנציה יופיעו ועל איזו סוג דמנציה ספציפית יש לחולה, כאשר התסמינים גם משתנים מאדם לאדם וכך גם קצב ההחמרה.

 

טיפול פליאטיבי והוספיס בית לחולי אלצהיימר ודמנציה בשלבים מתקדמים

גם בשלבים המתקדמים והאחרונים של מחלות דמנציה, שמירת המטופל בסביבה הביתית המוכרת לו, עם בני משפחתו הקרובים מסביבו, משפרת את תוצאות הטיפול, את התנהגות החולים ואת ניהול השלבים האחרונים של המחלה באופן מכבד, מכובד ואשר שם את האדם עצמו במרכז.

 

טיפול פליאטיבי לחולי דמנציה מתקדמת, דרך השירות של צבר רפואה, מתקיים בבית המטופל, עם צוות מקצועי של רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת המעניק מעטפת טיפולים מקצועית למטופל ולבני משפחתו. הטיפול הפליאטיבי במסגרת הוספיס בית לחולי דמנציה מסייע למטופלים לשהות בתקופה האחרונה של חייהם בביתם, באופן המלא והמכבד ביותר, בנוחות של סביבה מוכרת ובטוחה, ולא פחות חשוב תוך מתן מלוא התמיכה למשפחה בתקופה מורכבת זו.

 

השירות מפחית משמעותית הידבקות בזיהומים, מונע אשפוזים, כולל את כל הטיפולים להקלת כאבים ותסמינים, מייצר סביבה מוכרת, נוחה ובטוחה למטופל, כולל תמיכה פיזית, מקצועית, סוציאלית ורגשית למשפחה, סיוע במיצוי זכויות ובניית תכנית טיפול ספציפית לצרכי ומאפייני המטופל – וניתן ללא עלות עבור המטופלים או משפחותיהם, במימון מלא של קופות החולים.

Contact צרו
קשר
Contact Contact
Contact
Top