פסיכיאטריה בבית

פסיכיאטריה בבית

בקרב מתמודדי בריאות הנפש, המשמעות של סביבה מוכרת, שגרת חיים תקינה וחזרה לתפקוד נורמטיבי במסגרת הקהילה חשובים במיוחד.

בהינתן אחוז האשפוזים החוזרים הגבוה, ואף רצון להימנע מאשפוז ראשון, מעטפת אינטנסיבית מקצועית בבית נועדה בין היתר לאפשר איזון טיפולי ותרופתי ולוודא התייצבות במסגרת הבית והקהילה.

על מנת לתת מענה לצורך זה, צבר רפואה הקימה את מחלקת פסיכיאטריה בבית.

מטרתה של מחלקת פסיכיאטריה בבית היא מתן מענה כוללני אינטנסיבי למתמודדי בריאות הנפש. זאת, מתוך תפיסת עולם הרואה משמעות וערך רב בהישארותו של המטופל בביתו , בסביבה בה הוא גר ואותה הוא מכיר, תוך לקיחת אחריות טיפולית מלאה – רפואית וסוציאלית, ע”י צוות מקצועי של פסיכיאטרים, אחיות ועובדים סוציאליים, בעלי ניסיון והכשרה בתחום בריאות הנפש.

מהו שירות טיפול פסיכיאטרי בבית של צבר רפואה?

מסגרת אינטנסיבית למתמודדי בריאות הנפש שמטרתה למנוע אשפוז, לקצר את משך האשפוז בבית החולים ואף לסייע במניעת תופעת האשפוזים החוזרים. צוות צבר רפואה מלווה את המטופל בזמינות של 24/7. מעבר לטיפול הרפואי והתמיכתי במתמודד הנפש, ניתנת תמיכה בהתארגנות של המשפחה סביב מענה מותאם לצרכי המטופל ושגרת החיים כך שהצוות מלווה את המשפחה, ופועל למיצוי משאבי הקהילה בצורה מיטבית דוגמת הגשה לוועדת סל שיקום, חיבור לגורמי רווחה, חיבור למרפאות בריאות הנפש, תיווך למסגרות יום, ועוד.

כיצד מתנהל השירות?

לאחר קבלת הפניה לשירות וקבלת החומרים הרלוונטיים, פסיכיאטר מטעם צבר רפואה יגיע לביקור הערכה, שבסופו תיבנה תוכנית טיפול המותאמת אישית לצרכי המתמודד ומשפחתו.

בהתאם להמלצות הצוות המקצועי יוגדר צוות קבוע הכולל פסיכיאטר, אחות ועובדת סוציאלית אשר ילוו אותם למשך כל תקופת הטיפול. הצוות עומד בקשר עם גורמי בריאות וקהילה בהתאם לצורך ובתיאום עם מתמודד הנפש ומשפחתו, על מנת לשמור על רצף טיפולי, למנוע אשפוזים חוזרים, ולמצות את משאבי הקהילה.

הצוות עורך ביקורי בית קבועים, ומעניק למתמודד ולמשפחתו סיוע פיזי, תרופתי, רגשי וסוציאלי, וזמין להם בכל עת לאורך כל תקופת הטיפול.

יתרונות שירות אשפוז בית פסיכיאטרי
 • שמירה על רצף טיפולי
 • מניעת אשפוזים חוזרים.
 • התערבות מוגבלת בזמן וממוקדת
 • השירות מסייע במיצוי מלא של זכויות מול הרשויות.
 • שמירה על יציבות ושגרת יום הכוללת יישום תכנית טיפול מדויקת, נטילת תרופות וכיוב’.
 • תוכנית גמישה המותאמת אישית לצרכים הייחודים של כל מטופל, למשפחתו וסביבתו.
 • הכרה, זמינות ותמיכה במשפחת המטופל והמטפל העיקרי.
 • תגובה בזמן אמת למשבר או להתדרדרות במצב מטופל
למי מתאים שירות אשפוז פסיכיאטרי בבית?
 1. מטופלים בביה”ח לבריאות הנפש שאותרו על ידי הצוות של ביהח כמתאימים לחזרה לביתם תחת מעטפת רפואית וסוציאלית הדוקה.
 2. היעדר צורך בהשגחה 24/7.
 3. היעדר מסוכנות של המטופל לעצמו או לזולת.
 4. נכונות ושיתוף פעולה עם טיפול תרופתי.
 5. זמינות ומוכנות של מטפל עיקרי.
 6. הסכמת המטופל לטיפול בבית.
מה קורה עם סיום השירות?

סיום טיפול מתרחש כאשר המטרות הטיפוליות הושגו. הסיום נעשה בתיאום מלא עם המשפחה והמטופל צבר רפואה מלווה את קליטת המטופל מול גורם רלוונטי בקהילה שימשיך את הטיפול בו.

למידע נוסף על שירות פסיכיאטריה בבית של צבר רפואה התקשרו אלינו 2590* או מלאו את הטופס בתחתית עמוד זה, ונחזור אליכם במהרה.

רוצים להתייעץ?