טיפול פליאטיבי בבית

טיפול פליאטיבי בבית – מהו ומי זכאי לקבל אותו?

פעמים רבות כאשר מדובר על התמודדות עם מחלה קשה מתרכזים באופן מלא בטיפול בה. מחלות כרוניות קשות מאלצות את החולים להתמודד עם קשיים רבים כאשר בני המשפחה צריכים להתמודד עם ההידרדרות במצבו הרפואי של אהובם ולנסות להיטיב עמו עד כמה שרק אפשר.

כדי לסייע לחולים במחלות מאיימות חיים – חולים שאינם צפויים לחיות יותר מ-6 חודשים, נקבע כי זכותם לקבל טיפול פליאטיבי בביתם. מחלות מאיימות חיים הינן: סרטן, מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלת ריאות, נפחת, אי ספיקת לב, כשל בכבד, אי ספיקת כליות, דמנציה מתקדמת, מחלות נוירולוגיות ומחלות קשות נוספות.

מהו הטיפול הפליאטיבי?

הליווי הפליאטיבי נועד לסייע לחולים ולבני משפחתם בתהליך ההתמודדות הקשה וכדי לאפשר להם להישאר במקום מוכר ומחבק אליו הם רגילים מתבצע הטיפול בביתם. הטיפול ניתן על ידי רופאים מומחים, אחיות ועובדות סוציאליות שמגיעים לביתו של החולה, מאבחנים את מצבו ובהתאם לכך בוחרים בטיפול שמתאים לו מכל הבחינות – מבחינה פיזית, נפשית, רוחנית וחברתית.

המטרה של הטיפול היא להקל על כאבים פיזיים, חרדות ופחדים וסימפטומים אחרים שנובעים מהמחלה כמו: עייפות, בעיות נשימה, חוסר תיאבון, נדודי שינה ותופעות נוספות, כמובן שהטיפול ניתן לצד הטיפולים הרפואיים.

טיפול פליאטיבי ביתי מערב את כל המשפחה ומאפשר לה להמשיך לנהל את חייה (ככל שניתן) תוך ידיעה שהחולה האהוב מקבל את הטיפול הטוב ביותר שניתן להעניק לו. משפחותיהם של חולים סופניים נמצאות במצב קשה מאוד וזקוקות למערכת תמיכה חזקה לאורך כל שעות היממה.

הידיעה שהחולה נמצא במקום בו הוא מרגיש מוגן ולא בבית חולים זר שמכיל חולים רבים ובין היתר וירוסים שונים שעלולים לגרום להרעה במצב מקלה על בני המשפחה ומאפשרת לנפשות לתפקד כקרובים ולא כרופאים, שילוב שעלול להזיק לשני הצדדים. הליווי הצמוד ממשיך גם לאחר מותו של החולה והצוות הרפואי עושה כמיטב יכולתו כדי להקל על הכאב העצום של בני המשפחה.

לקבל טיפול פליאטיבי מהרופאים המומחים של צבר רפואה

צבר רפואה מסייעת לחולים ולבני משפחתם לקבל טיפול פליאטיבי. הטיפול ניתן מידי צוות מקצועי ומיומן שכולל: רופאים מומחים, עובדים סוציאליים, אחיות ואנשי צוות נוספים שעוסקים בתחום הרפואה.

הצוות הרפואי מלווה את המטופל לאורך כל הדרך ועוזר לו ולמשפחתו להתמודד עם הקשיים הפיזיים, הנפשיים, החברתיים והרוחניים. צבר רפואה מאפשרת לחולים לקבל את כל הטיפולים בביתם. הטיפול הביתי מיטיב עם כולם אך הוא קריטי עוד יותר במקרה של ילדים שזקוקים נואשות לחפצים המוכרים להם, לחדרם, לחבריהם ולמשפחתם. בנוסף לטיפולים הרפואיים לומדים החולה ומשפחתו כיצד להיעזר במיומנויות שונות, כיצד להקשיב לפחדים ולחששות וכיצד להתמודד במהלך היום יום מבחינה פרקטית.

טיפול פליאטיבי בבית – זכותם החוקית של חולים במחלה מתקדמת!

אם יקירכם סובל ממחלה שעונה על ההגדרה של מחלות מאיימות חיים וושלב המחלה הינו מתקדם חשוב שתדעו שאתם זכאים לקבל ליווי פליאטיבי בביתכם. השירות ניתן במסגרת הביטוח הרפואי כך שהחולה ומשפחתו אינם צריכים לשלם עבורו.

הצוותים המקצועיים שלנו עובדים בכל רחבי הארץ במטרה לאפשר לכל חולה לקבל את הטיפול בביתו. כל צוות מתאים את אופי הטיפול למצבו של המטופל ופועל בתיאום מלא כאשר כל תיק רפואי מנוהל באופן מסודר על ידי מנהל תיק.

כדי לקבל את הטיפול יש לפנות אל נציג קופת החולים בה אתם חברים ולבקש לקבל שירות הוספיס בבית מידי הרופאים של צבר רפואה. לאחר מכן, יפנה הרופא את ההפניה לבית החולים ובית החולים יספק לכם הפניה כך שתוכלו להיקלט אצלנו.

זכרו – קבלת טיפול פליאטיבי הינה זכות חוקית וכל חולה שנמצא במצב סופני זכאי וצריך לקבל את הטיפול במידה שהוא רוצה בכך

שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אנחנו יכולים לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בית של צבר רפואה. במידה שהחולה נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יעביר הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה לשירות שלנו. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
רוצים להתייעץ?