טיפול פליאטיבי לילדים

טיפול פליאטיבי תומך לילדים

טיפול פליאטיבי לילדים

ילד חולה שעובר לביתו מגיע למרחב שעבורו הוא המרחב הכי אהוב, הכי בטוח והכי מטפל שיש. אין מסגרת שילד היה מעדיף יותר על פני החדר שלו, הסלון שלו, החפצים המוכרים והאהובים, מוקף במשפחה וחברים. הבית מייצג עבור הילד את המקום הבריא.

הוספיס בית של צבר מציע עבור ילדים המתמודדים עם מחלה מאיימת חיים בשלב המתקדם שלה, טיפול פליאטיבי תומך של צוות רב מקצועי. הצוות הכולל רופא, אחות, ועובדת סוציאלית המגיעים לביקורים סדירים והוא זמין עבור המשפחה טלפונית 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

טיפול פלאטיבי בילדים

מטרת הטיפול הפליאטיבי התומך היא קודם כל איזון כאב ותסמינים. בין אם הילד עובר טיפולים מאריכי חיים ובין אם לאו, אין כל סיבה שיסבול מתופעות הלווי הן של הטיפול והן של המחלה, או שיחווה כאב. איזון הכאב הוא לא רק עבור הילד. ילד כאוב מביא לחוויה קשה ולקושי נפשי עצום אצל הוריו ושאר בני המשפחה. איזון הכאב  מאפשר נורמליות בחיי היומיום ושמירה על המשך מהלך חיים תקין.

התמיכה בילד ובמשפחה

הצוות הפליאטיבי מציע כלים קליניים אך גם מיומנויות תקשורת ודרכי התמודדות עבור המשפחה ותמיכה. נושאים שקשה לדבר עליהם כמו הפחד מפני הבאות, התקדמות המחלה ושאר נושאים הייחודיים לכל משפחה. במרבית המקרים עוצר אחד ההורים את שגרת חייו והופך למטפל העיקרי של הילד. זהו נטל שגורר שחיקה פיזית ונפשית כאחד. הצוות ידע לתמוך ולתת פתרונות פרקטיים ולהיות אוזן קשבת לבעיות שעולות.

גם הילד מקבל כלים כיצד הוא יכול להשיג שליטה על גופו ועל מהלך חייו דרך יצירת בסיס של אמון ותחושה אצל הילד שיש מי שמקשיב לו ולרצונותיו, לתת תשובות ולא לשקר לו לגבי מצבו מצד אחד ולא להציף אותו במידע שיכול לפגוע בו מהצד השני.

המעבר לאשפוז בית – אתגרים ופתרונות

אחד הקשיים שיכולים להתעורר במעבר לאשפוז בית הוא ניתוק הקשר עם הצוות המטפל בבית החולים, שליווה את אתכם תקופה ארוכה בד”כ. צוות צבר ידאג לרציפות הקשר ול”העברת מקל” שאינה מנתקת את הצוות המטפל הקודם ואף מעודדת שמירה על קשר לפי רצון הילד והמשפחה.

שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אנחנו יכולים לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בית של צבר רפואה. במידה שהחולה נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יעביר הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה לשירות שלנו. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
רוצים להתייעץ?