פליאציה לחולים בדמנציה

הוספיס בית לחולים בדמנציה

אלו חולי דמנציה זכאים לטיפול פליאטיבי? 

כל סוגי הדמנציה מחמירים עם הזמן. המושג “דמנציה מתקדמת” מתייחס לשלבים האחרונים של המחלה. שלב זה מגיע בממוצע בין 3 -9  שנים מאבחון המחלה. דמנציה מתקדמת מוכרת בעולם ובישראל כמחלה חשוכת מרפא על כן חולים בשלב המתקדם זכאים לטיפול פליאטיבי תומך בביתם במסגרת אשפוז בית.

הסימנים לזיהוי דמנציה בשלב המתקדם 

  • חוסר יכולת להתהלך / להתיישב / לחייך (אחד מהנ”ל)
  • חוסר יכולת לזהות את הסביבה או את קרובי המשפחה
  • הפרעות בבליעה/ אכילה/ אספירציות
  • שני אשפוזים בטווח של חצי שנה

מטרות הטיפול הפליאטיבי לחולים בדמנציה 

הטיפול מתמקד בשיפור איכות ונוחות החיים של החולה תוך הקלה על כאב ותסמינים מטרידים אחרים הייחודיים למחלת הדמנציה כגון: אי שקט פסיכו-מוטורי, קשיים הקשורים להאכלה והזנה, מצבי חום וחדש לזיהום.  ישנה סבירות גבוהה כי ליווי פליאטיבי יצמצם משמעותית את מספר האשפוזים של החולה. הצוות הרפואי ייתן כלים, הדרכה וייעוץ למשפחה ולמטפל העיקרי בחולה.

החשיבות הגדולה של הבית לחולה 

גם חולה דמנטי, על אף הליקויים הקוגניטיביים שלו, מרגיש חלק מהסביבה שהייתה חלק ממנו שנים ארוכות  – הבית שלו. מחקרים מכל העולם הוכיחו שכשמוציאים חולה דמנטי מסביבתו הטבעית חלה הידרדרות משמעותית במצבו הן התפקודי והן ההתנהגותי.

סיוע למשפחה ולמטפל העיקרי 

הטיפול הפליאטיבי הכולל צוות רב מקצועי של רופא, אחות ועובדת סוציאלית, נותן תמיכה מלאה לבני המשפחה ובראש ובראשונה למטפל העיקרי, בין אם הוא בן משפחה ובין אם הוא עובד זר.

מתוך ניסיון רב בטיפול בחולים דמנטיים, נוכל לתת לכם כלים מקצועיים קליניים וסוציאליים אשר יכולים לאפשר איכות ונוחות חיים גם עבור המשפחה ולענות על כל השאלות שעולות בשלבי המחלה השונים ובמיוחד בשלב המתקדם.

מה כולל אשפוז בית לחולים בדמנציה ?

  • את החולה ובני משפחתו ילווה צוות רב מקצועי קבוע הכולל: רופא/ה, אח/ות, עובד/ת סוציאלי/ת.
  • ביקורי בית סדירים בבית החולה
  • זמינות טלפונית לבני המשפחה בכל רגע נתון, כולל סופי שבוע וחגים.
  • צוות ‘צבר’ מדריך את החולה ואת בני משפחתו בכל הנדרש בטיפול היומיומי ובהכנה לקראת השלבים הבאים.

שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אנחנו יכולים לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בית של צבר רפואה. במידה שהחולה נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יעביר הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה לשירות שלנו. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
רוצים להתייעץ?