הוספיס בית

איך צבר מטפלת בבית

מחלקת ‘הוספיס בית’ בניהולם המקצועי של ד”ר רוני צבר וד”ר יהורם זינגר, ממובילי הרפואה הפליאטיבית בישראל, מפעילה את שירות ההוספיס בית הגדול והמוביל בישראל, עם צוות מקצועי של כ-250 אנשי צוות העובדים בכל הארץ ממטולה ועד אילת.

דר רוני צבר דר יהורם זינגר

שירות ‘הוספיס בבית’ מוכר וניתן במימון מלא של כל קופות החולים, צה”ל ומשרד הביטחון.

התנאים לקיום ליווי פליאטיבי בבית (הוספיס) עפ”י חוק הבריאות הממלכתי –

  1. קיום מערך פליאטיבי ייעודי לבית המטופל, זמין 24 שעות ביממה.
  2. נוכחות של מטפל עיקרי בבית.
  3. צוות פליאטיבי בעל הכשרה מתאימה.

חולים אשר נמצאו מתאימים וזכאים להוספיס בבית, יופנו ל’צבר רפואה’ ע”י הגורם המקצועי בקופת החולים או בבית החולים.

עם אישור ההפנייה מול ‘צבר רפואה’, תוך 24 שעות ייכנס צוות מטפל לבית החולה להכרות וקליטת המטופל.

הצוות המטפל

הצוות כולל רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים מכל המגזרים והעדות, אשר הוכשרו באופן ייעודי לטפל בצרכים הפיזיים והרגשיים הייחודים לחולים הנמצאים בשלב הסופי של חייהם.

המנהל הרפואי של הוספיס הבית הוא ד”ר יהורם זינגר, ממובילי הרפואה הפליאטיבית בישראל.

הגישה הטיפולית והטיפול הרפואי הניתן בהוספיס בית זהים לחלוטין לאלו הניתנים במסגרת הוספיס אשפוזי. ההבדל המשמעותי הוא באפשרות של החולה להישאר עם משפחתו בסביבה הבטוחה והמוכרת לו – בבית.

תפקיד הרופא והאחות

רופא ואחות מלווים וזמינים לחולה ולמשפחתו בכל רגע נתון 24/7. הם אחראים על מניעה והקלה של כאב ותסמינים פיזיים אחרים.

כמו כן, הצוות הרפואי אחראי גם על הדרכת המטפל העיקרי ובני המשפחה בטיפול באירועים שונים (עליית חום, בחילות, חוסר תאבון,..), ומכין אותם לקראת מצבים הצפויים לבוא.

תפקיד העובד הסוציאלי

העו”ס יפעל במהלך הליווי להדריך את החולה ומשפחתו בהסתגלות לשינוי, בתקשורת ביניהם ובתקשורת עם אנשי הצוות ועם גורמי הרווחה והטיפול השונים בקהילה. כמו כן, יסייע העו”ס במיצוי זכויות החולה ומשפחתו מול הרשויות.

מערך אשפוז בבית - איך זה עובד?
צוות רפואי וסיעודי קבוע
רופא/ה, אח/ות, עובד/ת
סוציאלי/ת
24/7
זמינים לך בכל רגע נתון
צוות רפואי ושיקומי קבוע
רופא/ה, פיזיוטרפיה, ריפוי
בעיסוק, קלינאות תקשורת
פריסה גיאוגרפית מלאה
מגיעים לכל בית בישראל
רצף טיפולי מול קופת החולים
זרימת מידע און ליין
מנהל תיק מטופל
אחראי לניהול התיק הרפואי שלך
שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אני יכול לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה והקרוב לכם נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בבית של 'צבר'. במידה והקרוב לכם נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יפנה הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפנייה אלינו. הקליטה ב'צבר' במסגרת שירות ציבורי ללא תשלום, היא בכפוף לאישור קופת החולים. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

כמה יעלה לנו הוספיס בבית?

הוספיס בבית הוא שירות המגיע על פי חוק לכל אדם אשר רופא מעריך כי תוחלת חייו לא תעלה על 6 חודשים. השירות ניתן ללא כל עלות, במימון קופת החולים. בכדי לקבל שירות זה - יש לפנות לרופא המשפחה, ולקבל הפנייה לליווי במסגרת הוספיס. ההפנייה תעבור לאישור סופי מול היחידה להמשך טיפול של קופת החולים.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
כתבו עלינו
רוצים להתייעץ?
מתחם הסדנאות
מגוון סדנאות והרצאות מקצועיות לקהל הרחב ולאנשי מקצוע

בקרוב נשיק את המרחב למתחם הסדנאות...

עוד
שותפים לדרך
רוצים להתייעץ?
Clsoe
רוצים להתייעץ?