הוספיס בית וטיפול פליאטיבי

הוספיס בית הוא שירות המיועד לחולים במחלות חשוכות מרפא או מחלות קשות הנמצאים בשלב סופני של המחלה, אשר מבקשים לשהות בתקופה האחרונה לחייהם לצד בני המשפחה שלהם, בביתם.

השירות מיועד לחולים בכל הגילאים – מילדים ועד קשישים. השירות אינו כרוך בעלות למבוטחי קופות החולים שבהסדר. למטופלים אחרים השירות זמין גם באופן פרטי.

על-פי חוק החולה הנוטה למות וההרחבה לחוק בחוזר מנכל משרד הבריאות, על קופת החולים בה מבוטח החולה חלה החובה להעניק טיפול פליאטיבי בזמינות מלאה לחולה בביתו.

חשוב לציין, שלעצם השהייה של החולה בבית יש משמעות של אחריות טיפולית בכל צרכי החולה, על כן אשפוז בית יתאפשר רק במידה ויש בן משפחה או חבר קרוב או מטפל זר שלוקח על עצמו את האחריות להיות המטפל העיקרי של החולה. המטפל העיקרי יקבל ליווי צמוד של צוות אשפוז הבית הכולל רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת הזמינים עבור החולה ובני המשפחה 24/7.

למי מתאים השירות?

הנחיות משרד הבריאות מגדירות כי כל אדם, אשר רופא מומחה מוסמך קבע כי תוחלת חייו אינה עולה על 6 חודשים, זכאי לקבל ליווי פליאטיבי במסגרת אשפוז בית.

מחלות המוגדרות כמחלות מאיימות חיים

 • סרטן
 • אי ספיקת לב (CHF)
 • מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), נפחת, מחלת ריאות
 • אי ספיקת כליות
 • כשל בכבד
 • מחלה נוירולוגית (כגון: ALS, פרקינסון)
 • דמנציה מתקדמת
 • מחלה מאיימת חיים אחרת.
מהו טיפול פליאטיבי?

טיפול פליאטיבי הוא גישה טיפולית אשר משפרת את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא, על ידי מניעה והקלה על סבל באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של הסימפטומים, טיפול בכאב ובבעיות אחרות – גופניות, נפשיות ורוחניות.
מקור המילה ‘פליאציה’ הוא במילה הלטינית palliare אשר פירושה ‘גלימה’. הליווי הפליאטיבי עוטף את החולה ואת בני משפחתו כמו גלימה, ומטרתו להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה. ולשפר את איכות החיים של החולה.
הטיפול יכול להינתן גם במקביל לטיפול אקטיבי במחלה (בזמן טיפולי הקרנות, כימותרפיה,…), וכך הוא עוזר לחולה להמשיך בחיי היומיום באיכות החיים הטובה ביותר האפשרית.
הטיפול הפליאטיבי מוכר כתת התמחות ברפואה, וניתן לקבל אותו הן בבית החולים והן בבית.

עקרונות הטיפול הפליאטיבי:

 • מקל על כאב ועל סימפטומים מטרידים אחרים;
 • משפר את איכות החיים, עשוי גם להיטיב את מהלך המחלה;
 • ניתן ליישום מוקדם בשלבי המחלה, בשילוב עם טיפולים אחרים אשר נועדו להאריך חיים, כגון כימותרפיה או הקרנות, וכולל בדיקות אשר יאפשרו להטיב להבין ולטפל בסיבוכים קליניים מעיקים של המחלה.
 • תומך בחיים ורואה במוות תהליך טבעי;
 • תומך בחיים פעילים ככל הניתן של החולה עד מותו;
 • אינו מכוון לזרז או לדחות את מותו של החולה;
 • משלב היבטים נפשיים ורוחניים בטיפול בחולה;
 • מסתמך על גישת צוות על מנת לסייע למשפחה להתמודד עם מחלתו של המטופל;
 • מסתמך על גישת צוות להתייחסות לצרכי מטופלים ומשפחתם, לרבות בתהליכי האבל, אם נדרש.

מה בין המתת חסד לרפואה פליאטיבית?

אנשים רבים מחפשים את הדרך לשים קץ לייסורים דרך המתת חסד. המתת חסד אינה חוקית בישראל, אך חשוב לדעת: לרפואה כיום יש כלים להפחתת סבלו של החולה למינימום האפשרי. הרפואה הפליאטיבית תומכת בחולה, ומאפשר לו איכות ונוחות חיים מיטבית ועם מינימום סבל.

חשוב שתדעו, הסבל לא חייב להיות חלק מהמחלה!

מה עלי לעשות?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לבקש מהרופא לכתוב במכתב השחרור – ‘מופנה לטיפול תומך במסגרת אשפוז בית’. עם המכתב יש לפנות לנציג קופת החולים בבית החולים ולבקש לקבל טיפול פליאטיבי תומך בבית של צבר רפואה.

במידה שהחולה נמצא בבית, יש לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להמשך טיפול פליאטיבי (תומך) במסגרת אשפוז בית. את ההפניה יפנה הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה אלינו.

הקליטה בצבר רפואה במסגרת שירות ציבורי ללא תשלום כפופה לאישור קופת החולים.

בכל מקרה, חשוב לדעת – החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול תומך הזמין 24/7 לכל אדם החולה במחלה חשוכת מרפא בשלבים מתקדמים.

צרו עמנו קשר להכוונה ומידע נוסף:

מוקד ארצי לייעוץ והכוונה – 072-2508878

שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אנחנו יכולים לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בית של צבר רפואה. במידה שהחולה נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יעביר הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה לשירות שלנו. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
רוצים להתייעץ?