המקום הטוב ביותר עבור חולה סופני

הבית הוא המרחב הטיפולי האופטימלי עבור חולה סופני

הבית שלנו הוא המקום הבטוח שלנו, המקום המוכר בו נמצאת המיטה, השולחן, האזור האהוב עלינו, הזיכרונות שצברנו במהלך החיים וכמובן – האנשים שקרובים אלינו וחיות המחמד שלנו. כאשר מדובר על חולים סופניים שצריכים להתמודד עם כל הקשיים, הכאבים הפיזיים והרגשיים הרי שאשפוז בבית עושה את כל ההבדל. ההמצאות בבית מסייעת מאוד גם לבני המשפחה שיכולים להימצא בקרבת אהוביהם ולדעת שהם שוכבים במיטתם, במקום שלהם ולא בבית חולים שרק ההמצאות בו יוצרת תחושה רעה וסיכויי ההדבקות במחלות השונות עולים.

אשפוז הבית של צבר רפואה

אשפוז בית הופך להיות מקובל יותר ויותר ואנו – בצבר רפואה שמספקת שירותים רפואיים במסגרת אשפוז בית, משקיעים את מירב המאמצים כדי לאפשר לכל חולה סופני לקבל את היחס החם, המכבד והמקצועי מהרופאים הטובים ביותר.

מערך האשפוז הביתי הינו זכותו של כל חולה סופני והוא ניתן על ידי קופות החולים ללא תשלום. הליווי ניתן על ידי רופאים מומחים, עובדים סוציאליים, אחיות ובעלי מקצוע נוספים מתחום הרפואה כאשר הגיבוי מתבצע במשך כל שעות היממה, 7 ימים בשבוע. אשפוז הבית מאפשר לחולה לקבל את הטיפול הטוב ביותר ולשמור על כבודו, שגרת חייו ושגרת בני משפחתו ככל אשר ניתן.

התמודדות עם שינויים

הצפייה בבן המשפחה האהוב בעודו הולך ודועך הינה קשה מנשוא אך בעזרת הצוות הרפואי המקצועי והמחבק יודעים בני המשפחה שהאהוב מקבל את הטיפול הטוב ביותר לאורך כל הדרך.

הצוות הרפואי זמין לכל בעיה, מגיע עם הכלים להתמודדות פיזית ונפשית ומספק תובנות, שירות מהיר ותמיכה מתמדת וממוקדת. עצם העובדה שהחולה לא צריך לנסוע אל בית החולים בכל פעם, לשהות בו ולהחליף רופאים ואחיות בשילוב הכלים שהצוות נותן לחולה ולבני משפחתו משנים את התחושה מקצה לקצה.

הצוות מסביר לחולה ולבני משפחתו על התהליך שצפוי להם – על השינויים הגופניים שיכולים להיות למשל: הופעת כתמים של שטפי דם, שינוי בדופק הלב, שינויים בקצב ועומק הנשימות, הפסקות נשימה, אכילה מעטה, שתייה מעטה וערנות מוגבלת. המידע וההסברים מאפשרים לחולה ולמשפחתו להיות מוכנים יותר לקראת ההידרדרות ולהבין, עד כמה שאפשר שהמוות הוא דבר טבעי. הצוות גם מסביר לבני המשפחה שזה בסדר להרגיש שהם חנוקים וזקוקים למעט הפסקה, שזה בסדר לעשות משמרות, שזה אנושי ושאינם צריכים לחוש אשמה בשל הצורך הזה.

היכולת להיפרד – סגירת מעגל

כשהחולה נמצא בסביבה הטבעית שלו יחד עם בני המשפחה והחברים הוא יכול להיפרד. לפרידה יש חשיבות עצומה.

הצוות מסביר לקרובים כיצד להתנהג – לא לפחד, להתבונן בחולה, להביט בעיניים, לגעת, לחבק, לנשק, להשמיע מוזיקה נעימה, לדבר ישירות אליו ולא עליו, לספר לו איזה יום היום ומי נמצא בחדר ולומר לו שאוהבים אותו ושהוא מוגן. חלק מהחולים הגוססים אפילו מגלים את עצמם בשלבים אלו ומתחילים לעסוק ביצירה.

הצוות הרפואי מאפשר לבני המשפחה גם לדעת שהחולה אינו סובל ודובר אמת כששואלים אותו על כאביו וסבלו – כל עוד פניו של החולה נינוחות ורפויות ולא מופיעים עליהן סימנים שמראים שהוא זועף ניתן להניח שהוא לא חווה סבל. ברוב המקרים, אומר הצוות, הדבר נכון.

לא לפספס את הרגעים היקרים

אנשים רבים חשים תחושה של פספוס בעודם מביטים אחורה בזמן ומצטערים על מילים שלא נאמרו, על זה שלא חיבקו את אהוביהם ושלא הביטוי בעיניהם. הימצאותו של החולה בין כתלי ביתו ותחושת הרוגע שמתאפשרת תודות לטיפולו של הצוות הרפואי המסור שמסביר לבני המשפחה ולחולה כיצד להתמודד, מגדילים את הסיכויים לכך שהמילים החשובות יאמרו, שהמגע החם והחיוך יתקיימו ושבני המשפחה ייפרדו מהחולה באופן שלא ישאיר להם חרטות ויאפשר להם לזכור את החולה באופן חיובי.

שאלות ותשובות

מי יטפל בנו בהוספיס בית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל אח/ות, רופא/ה ועובד/ת סוציאלי. האחות היא מנהלת הטיפול והיא תערוך את הביקור הראשון בבית המטופל תוך 24 שעות מקליטתו. הצוות המטפל יערוך ביקורים באופן קבוע, יהיה זמין עבורכם בכל רגע נתון 24/7, וילווה אתכם בכל צורך שיתעורר - רפואי ורגשי.

איך אנחנו יכולים לקבל את שירות ההוספיס שלכם?

במידה שהחולה נמצא בבית החולים, עליכם לפנות לנציג הקופה בבית החולים ולבקש להגיע להוספיס בית של צבר רפואה. במידה שהחולה נמצא בבית, עליכם לגשת לרופא המשפחה בכדי לקבל הפניה להוספיס בית. את ההפניה יעביר הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך יחידה זו תוכלו לקבל את ההפניה לשירות שלנו. חשוב שתדעו - החוק במדינת ישראל מחייב את קופות החולים לתת טיפול פליאטיבי תומך בזמינות מלאה 24/7 לכל אדם החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו.

אתם גם עוזרים בטיפול יומיומי כגון רחצה?

ישנן חברות המתמחות במתן כח עזר סיעודי, כגון 'עמל סיעודית'. הצוות של 'צבר רפואה' הוא צוות המתמחה במתן טיפול פליאטיבי תומך בהיבט הרפואי והרגשי. כחלק מהליווי שלנו, אנחנו ניתן לאדם הקרוב המטפל בחולה הנחיות בכל הקשור לטיפול הסיעודי.

מה קורה אם אני צריך עזרה דחופה?

בכל מקרה של מצוקה, אנו זמינים עבורכם 24/7 כולל בסופי שבוע ובחגים. האח/ות ישאירו לכם את מספר הטלפון הנייד שלהם ומספר טלפון נוסף של כוננות למהלך סוף השבוע.

הקרוב שלי עדיין מקבל טיפולים כימותרפיים. האם נוכל במקביל לקבל את השירות שלכם?

בוודאי. הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול פליאטיבי תומך, וניתן ואף רצוי לקבלו בכל שלב של המחלה, גם במקביל לקבלת טיפול פעיל במחלה (הקרנות, כימותרפיה,..). מטרת הטיפול הפליאטיבי היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני של החולה, הנובע מהמחלה או מהטיפול במחלה, באמצעות איזון כאב ותסמינים אחרים. קבלת טיפול פליאטיבי מאפשרת לחולה להמשיך בחיי היומיום בנוחות החיים הטובה ביותר האפשרית.

קרוב המשפחה שלי מקבל נוזלים וזריקות באופן שוטף. איך זה ימשיך להתקיים בבית?

כחלק מהאחריות הרפואית שלנו, אנו אחראים גם על נושא זה. האח/ות יתדרכו אתכם בכל ההליכים הנדרשים.

ממי אנחנו מקבלים מרשמים ותרופות?

הצוות המטפל בכם מספק לכם מרשמים אשר מכובדים בבתי המרקחת של כל קופות החולים ואין צורך להמיר אותם אצל רופא המשפחה. עליכם לגשת עם המרשמים לבית המרקחת המכיר במרשמי קופת החולים שלכם, ולרכוש שם את התרופות.

הקרוב שלי סובל מכאבים חזקים ומטופל במורפין. האם גם מורפין אתם נותנים בבית?

באפשרותנו לתת כל תרופה לכל סימפטום, כולל שימוש במורפין. הצוות שלנו מתמחה באיזון סימפטומים כגון כאבים, עצירות, דיכאון, קשיים בשינה, חולשה וכל תופעת לוואי אחרת אשר מלווה אנשים אשר חולים במחלה קשה.

הקרוב שלי לא מודע למצבו הקשה. אנחנו לא רוצים לספר לו היות וזה יגמור אותו. מה עושים?

אנחנו נכבד כל בקשה שלכם ושל הקרוב לכם. בתהליך הליווי אנחנו בודקים בכל שלב מה החולה יודע ורוצה לדעת, ובהתאם לתשובתו אנו מנהלים עמו את הדיאלוג. אנחנו מכבדים את רצון המטופל ומשפחתו בכל בקשה, ונפעל בהתאם לכך.
רוצים להתייעץ?