המקום שלנו לשתף בסיפורים אישיים ולחלוק במידע מקצועי שיעניין אתכם

החלפת מפרק ירך – החלמה ושיקום בבית

ניתוח להחלפת מפרק ירך נחשב לניתוח עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד של כ-90%. כאשר אין פתרון אחר להפגת הכאב במפרק, יוצע לך בהתייעצות עם רופא, לעבור את הניתוח. לאחר הניתוח מתחיל שלב השיקום לו זכאי כל אדם על פי חוק.  שלב השיקום מתחיל בבית החולים וממשיך במוסד שיקומי או בשיקום בבית. תהליך השיקום כולל פעולות רבות אותן יש לתרגל בצורה נכונה, ורצוי להתחיל זאת בשלב המוקדם והאינטנסיבי מייד לאחר הניתוח.

הפעולות הדורשות תרגול והדרכה לאחר הניתוח

  • הדרכה לישיבה נכונה
  • התאמת אביזר עזר ותרגול ניידות
  • תרגול מעברים ותפקודי מיטה
  • תרגול מדרגות והתנהלות במרחב הביתי
  • חיזוק הרגל המנותחת ונשיאת משקל
  • מעקב אחר הפצע הניתוחי והוצאת הסיכות
  • חבישת הרגל להפחתת הנפיחות/בצקות
  • הדרכה למניעת תנועות “אסורות”

השלבים הצפויים לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישנם כ-3 ימים של התאוששות ושיקום בבית החולים, בהם מתבצע טיפול בכאב, טיפול בפצע הניתוח, ייעוץ סוציאלי כיצד להתמודד עם המצב החדש עבורך ועבור משפחתך, וכן חזרה לניידות באמצעות פיזיותרפיה והכנה לשחרור מהמחלקה.

לקראת השחרור מהמחלקה, הרופא המטפל ימליץ במכתב השחרור על המשך שיקום אינטנסיבי, אשר יכול להתקיים במוסד שיקומי או באשפוז בבית.

היתרונות בשיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

בשיקום בבית ניתן להתחיל את תהליך השיקום תוך 24 שעות מאישור ההפניה. יש חשיבות גדולה לתחילת השיקום בסמוך לשחרור מהמחלקה, בכדי לאפשר את מיצוי הפוטנציאל השיקומי.

השיקום בבית נעשה ע”י צוות רב מקצועי ומנוסה הכולל פיזיותרפיסט/ית, מרפא/ה בעיסוק, רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת. הצוות הינו קבוע ומלווה אותך לכל אורך תהליך השיקום.

מטרת התרגילים השונים שיש לבצע, היא החזרת התנועתיות באופן חופשי במרחב במהירות האפשרית וללא כאבים. כאשר השיקום נעשה בביתך אתה משתקם בסביבה הטבעית שלך בה תמשיך את שגרת חייך – קימה ושכיבה במיטה שלך, גישה לשירותים, תרגול במדרגות, מעברים בין חדרים, החצר וכו’.

בשיקום בבית ניתן לשמור על שגרת חיים נוחה מבלי לפגוע בשגרת היום שלך ושל בני משפחתך, המלווים אותך בתקופה זו.

במקרים רבים שיקום בבית הוא ללא עלות וממומן ע”י קופת החולים באופן מלא. במקרים אחרים ניתן לעבור את תהליך השיקום באופן פרטי. במידה ורוצים לברר את הזכאות לפני הניתוח או מייד עם סיומו ניתן ליצור קשר עם מוקד הייעוץ של צבר רפואה.