המקום שלנו לשתף בסיפורים אישיים ולחלוק במידע מקצועי שיעניין אתכם

אי ספיקת לב

אי ספיקת לב: כל הדרכים להתמודד עם המחלה

שמה של המחלה הזו מצליח להסביר לנו באופן הפשטני ביותר את משמעותה. במהותה, אי ספיקת לב היא מצב שבו הלב מתקשה להזרים דם אל האיברים השונים, לפחות ברמה הנדרשת להם. זו ללא ספק מחלה שדורשת תשומת לב רבה, אבחון מדויק וכמובן טיפול ברמה הגבוהה ביותר. עם זאת, רגע לפני שנבין איך מתמודדים איתה, כדאי להבין עד כמה היא נפוצה – ולמרבה הצער היא אכן כזו. למעשה, הסטטיסטיקה מתארת לא פחות מ-15 מיליון מקרי מוות מדי שנה בכל העולם, מקרים שהם תוצאה של תפקוד לקוי של הלב.

שלב ראשון: אבחון המחלה

סימפטומים חיצוניים אינם קיימים במחלה הזו, בניגוד למחלות רבות אחרות. המשמעות היא שכדי לאבחן אי ספיקת לב יש להישען על הדיווח של המטופל, ולבחון את הסימפטומים הנלווים. לרוב, עייפות וקוצר נשימה הם תסמינים שאמורים לאותת לנו על קיומה של הבעיה, על אף שעייפות עשויה לאפיין מצבים רפואיים אחרים כמובן. כדי לשלול מחלות אחרות (או כדי לשלול אי ספיקת לב) מבצע הרופא בדיקה יסודית יותר, שכוללת גם האזנה ללב ולריאות, לצד בחינת הגפיים לאיתור בצקות, אם הן קיימות. בדיקות אלה, המושלמות לרוב באמצעות בדיקת אקו לב, מאפשרות לנו להבין מה בדיוק מתרחש ועד כמה תקינה או לקויה פעילות הלב.

אי ספיקת לב ב-4 שלבים

בשלב האבחון ניתן למעשה לקבוע לא רק את עצם קיומה של המחלה, אלא גם את חומרתה. שלב 1 מתאר לב שתפקודו נפגע, בעוד האדם עצמו ממשיך לתפקד באופן מלא וכמעט ללא פגיעה בשגרה. אי ספיקת לב בשלב 2 מתייחסת למצב שבו תסמינים שונים מתחילים להופיע, מבחילות וחוסר תיאבון עד קוצר נשימה ובצקות. הסימפטומים יופיע כבר לאחר מאמץ מתון יחסית. שלב 3 דומה במידה מסוימת לקודמו, אם כי הסימפטומים שהוזכרו יופיעו כאן גם לאחר מאמץ קל בלבד, ובשלב 4 הם יופיעו גם במצב מנוחה.

איך מתמודדים עם אי ספיקת לב?

כמו בכל מקרה אחר, גם בכל הקשור להתמודדות עם אי ספיקת לב חשוב לתת דגש לטיפול מונע. הכללים הנדרשים לצורך מניעת המחלה בוודאי ידועים, אף אם אנשים רבים מתקשים ביישום היומיומי. ניתן למנות כאן את השילוב בין שלושה מרכיבים מרכזיים: פעילות גופנית לצד דיאטה מאוזנת וללא עישון מכל סוג. בהנחה שהמחלה כבר הופיעה יש דרכים להתמודד איתה, והן לרוב מלוות בטיפול תרופתי:

הפחתת כמות הנוזלים: תרופות כמו פוסיד, תיאזיד או אלדקטון הן תרופות שלמעשה מעודד את פעולת מתן השתן, מה שמפחית את כמות הנוזלים בגוף ותורם להתמודדות טובה יותר עם אי ספיקת לב.

שיפור איכות החיים: אמנם דיגוקסין לא נחשבת לתרופה מאריכת חיים, יש לה את היכולת לשפר את המצב הקיים ולהקל במידה מסוימת על המטופל. יחד עם זאת חשוב לזכור שהיא מתאימה למצבים מסוימים ולשלבים מוגדרים, ולכן השימוש בה אינו נפוץ בהשוואה לתרופות אחרות.

עיכוב התכווצות הלב: נורמיטן וקרדילוק הן שתי תרופות שנכנסות תחת קטגוריה זו, וניתן להגדיר אותן כתרופות שמאטות את קצב פעילותו של הלב (או כחוסמי רצפטורים).

מעכבי ACE: אחת הדרכים האפקטיביות להאט את הקצב ולמנוע מהמחלה להתפשט בקצב מסחרר, היא באמצעות מעכבי האנזים ACE. יש כמה תרופות רלוונטיות בקטגוריה הזו, לרבות אנלפריל או רמיפריל למשל. כאן כדאי לקחת בחשבון תופעות לוואי אפשריות, לרבות סחרחורות או פגיעה בתפקוד הכליות.

הרחבת כלי הדם: אי ספיקת לב חריפה דורשת טיפול ייחודי, ולרוב יתאימו כאן תרופות שמרחיבות את כלי הדם. התרופות הללו מאפשרות ללב לתפקד טוב יותר בלי לשנות את הקצב שלו, ואפשר למנות כאן כמה חלופות, כמו נסיריטד או דובוטמין.

חשוב לדעת: חולי אי ספיקה זכאים לטיפול פליאטיבי בבית ע”פ חוק ללא תשלום, בעצמאות הפנייה של קופת החולים.

למידע נוסף בנושא טיפול פליאטיבי 

למידע נוסף בנושא טיפול פליאטיבי בבית 

237

הוספת תגובה חדשה