מרכז שיקום יום

קלינאית תקשורת לילדים

אבחון מוקדם וטיפול בבעיות של דחיקת לשון, גמגום ובעיות שפתיות אחרות בגיל הרך מעלים את סיכויי הילד להתגבר על הבעיה ולהיפטר ממנה ובוודאי למנוע את החמרתה והשתרשותה. החריגה ההתפתחותית הנמשכת לאורך זמן בכל אחד מהתחומים הבאים: שמיעה, תקשורת, שפה, דיבור, אכילה ובליעה מצריכים אבחון מקצועי וטיפול.

 בעיות בהן ניתן לטפל ע”י קלינאית תקשורת לילדים 

 • קושי בהגייה נכונה של מילים: שיבוש אותיות שורקות, דחיקת לשון, אנפוף, השמטה של צלילים
 • קושי בשליפת מילים, דיבור תקוע, גמגום וקושי בשטף הדיבור
 • קשיים בתקשורת לא מילולית למאובחני ASD
 • תינוקות הסובלים מבעיות בבליעה ובאכילה
קלינאית תקשורת לילדים
מה כולל הטיפול ?
 1. אבחון –  קלינאית התקשורת מבצעת הערכה ואבחון מקצועי באמצעות בדיקה של אוצר המילים, מבחני הגייה, יכולת שליפה והפשטה מילולית, אבחון PLS-4, אבחון כצנברגר ועוד. בנוסף, מתקיימת שיחה עם ההורים בכדי לקבל תמונה מלאה לגבי יכולות הילד במשחק חופשי ובשיחה.
 2. בניית תוכנית טיפול – בהסתמך על תוצאות האבחון נבנית תוכנית טיפולית המותאמת באופן אישי לפי החוזקות והטעון שיפור אצל הילד או הילדה.
 3. טיפול – הטיפול מתבצע דרך משחקים חווייתים ומהנים, באווירה שקטה ורגועה.
במה שונה הטיפול בצבר מבמקומות אחרים ?
 • ללא תורים והמתנות 
 • טיפול מקצועי ע”י קלינאיות תקשורת ותיקות ומנוסות 
 • תוכנית טיפול מותאמת אישית 
 • רגישות כלפי הילד והעצמתו להשגת שיתוף פעולה מקסימלי 
 • יכולת לאבחן ולהציע טיפולים משלימים של ריפוי בעיסוק ופיזותרפיה 
קלינאית תקשורת לילדים
מה עלי לעשות ?

מרכז שיקום יום של צבר ממוקם ברימלט 7, מרום נווה, רמת גן.

הפנייה לאבחון וטיפול של קלינאית תקשורת נעשית בדרך כלל על ידי מרפאה להתפתחות הילד הפועלת בקופת חולים, טיפת חלב או על ידי רופא הילדים.

בכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר לקבלת יעוץ והכוונה בטלפון 03-5335575

שאלות ותשובות

מי זכאי לשיקום אשפוזי (במוסד או בבית)?

לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, המצבים השכיחים בהם נדרש שיקום הם: - אירוע מוחי או בעיות נוירולוגיות אחרות. - שבר בצוואר הירך, החלפת מפרק, ובעיות אורטופדיות אחרות (כולל קטיעות גפיים). - ירידה חדה בתפקוד לאחר מחלה חמורה ו/או ממושכת, עם ריתוק למיטה (כגון לאחר אוטם שריר הלב, ניתוח, זיהום קשה, הנשמה ועוד). שיקום אשפוזי ניתן לקיים בבית - בליווי צוות שיקומי של צבר רפואה המומחה בשיקום בבית, ועובד בתיאום ובזמינות 24/7 למטופל ולמשפחתו.

לאמי נקבע ניתוח להחלפת מפרק. מה השיקום הצפוי לה?

לאחר ניתוח החלפת מפרק, קיימים מקרים בהם הרופא קובע הגבלות לאחר הניתוח, כגון איסור דריכה או הגבלת תנועה, למרות זאת החולה יופנה לשיקום באשפוז - במוסד או בבית. יש להתחיל טיפול שיקומי מוקדם מאוד לאחר ההתאוששות מהניתוח ובדרך כלל כבר מספר ימים לאחריו בכדי לאפשר שיקום מיטבי. במקרים בהם קופת חולים לא מאשרת שיקום, יש לפנות לאגודה לזכויות החולה או לנציבת קבילות הציבור במשרד הבריאות.

מתי וממי מקבלים הפנייה לשיקום?

ההפנייה לשיקום נעשית בבית החולים לקראת השחרור. בהחלטה על מסגרת השיקום המתאימה לאדם, יש לשתף את המטופל ומשפחתו ולהתחשב בהעדפותיו תוך מתן מידע מלא על הגורמים בהם ניתן להסתייע בתהליך השיקום. אם הוחלט שהמטופל מתאים לשיקום בבית, ניתן לבקש להיות משויך לשירותי צבר רפואה, דרך קופת החולים (בהתאם להסכמי צבר רפואה מול הקופה) או באופן פרטי.

מהו משך זמן השיקום המוגדר עפ”י החוק?

משך הזמן הניתן לשיקום לפי חוק בריאות ממלכתי הוא עד 90 יום. בשיקום אורתופדי – משך זמן האשפוז הוא מינימום שבועיים. בשיקום נוירולוגי – משך זמן האשפוז הוא מינימום 25 יום ועד 3 חודשים. במידה ונקבע משך זמן קצר יותר לאשפוז במחלקה שיקומית, הגורם המבטח = קופות החולים חייב לתת נימוק לאשפוז הקצר.

מתי החולה זכאי לשיקום?

מחלה או פגיעה גופנית, בגיל המבוגר עשויות להוביל להתדרדרות ולירידה בתפקוד. ההחלמה והחזרה לתפקוד בגיל הזקנה עשויה להיות מורכבת ומחייבת בדרך כלל תהליך שיקומי. מטרת השיקום היא להחזיר את האדם לתפקוד מרבי בסביבתו הטבעית. השיקום בגיל המבוגר הוא זכות המעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי והוא באחריות קופת החולים בה מבוטח האדם.

מי יטפל בנו בבית?

כל מטופל מלווה ע"י צוות שיקומי קבוע הכולל תחומי התמחות שונים בהתאם לתוכנית הטיפול – פיזיותרפיסט/ית, מרפא/ה בעיסוק, קלינאי/ת תקשורת ויעוץ של דיאטנ/ית. לצד הצוות השיקומי, המטופל מלווה גם ע"י צוות מקצועי קבוע הכולל רופא/ה, אחות ועו"ס. הצוות המטפל עובד בשיתוף פעולה ובתיאום מלא, ומנוהל ע"י הפיזיותרפיסט/ית המשמש כמנהל תיק המטופל.

במשך כמה זמן אקבל את הטיפול?

תכנית הטיפול מוגדרת בהתאם למצב הרפואי של המטופל, ולאחר תהליך אבחון והערכה שאנו מבצעים נוכל להעריך את משך הזמן הנדרש לטיפול. כאשר מדובר במטופל שיקום המגיע אלינו דרך קופת החולים, משך זמן הטיפול יוגדר בתיאום מלא מול קופת החולים לאחר בניית תכנית טיפול והמלצות הצוות המקצועי.

כמה פעמים בשבוע הצוות יגיע לטיפול?

תכנית הטיפול המלאה נבנית בהתאם למצב הרפואי של המטופל, ולאחר תהליך אבחון והערכה שאנו מבצעים.

איך נערכים בבית עם ציוד / מכשירים הנדרשים לשיקום?

הצוות שלנו מחזיק ציוד בסיסי ברכב, אשר נותן את המענה ברוב המקרים. במידה ואנחנו מתרשמים שהמטופל זקוק למכשיר נוסף, אנו נשקף זאת לקופת החולים בכדי לקבל את אישורם לכך. במידה והמטופל הגיע אלינו באופן פרטי, ניתן לו את הייעוץ לרכישת הציוד המתאים.

למה עדיף לעבור שיקום בבית ולא במוסד שיקומי בו יש השגחה רפואית צמודה 24/7?

אנחנו מאמינים שתמיד טוב יותר בבית, וברוב המקרים אנשים ירגישו ויחלימו טוב יותר בבית. אנו מתאימים למטופל תכנית שיקום ייעודית לצרכיו אשר מותאמת גם לסביבה הפיזית בה הוא חי. במוסד שיקומי קיימת סכנת חשיפה לזיהומים ובמקרים רבים זמן ההמתנה ארוך, ולכן יכול להשפיע על יכולת מיצוי הפוטנציאל השיקומי. כמו כן, במקרים רבים לא נדרשת השגחה רפואית צמודה, ולמעשה המטופל עסוק זמן קצר במהלך היום בפעילות שיקומית ובשאר היום הוא מבלה בסביבה זרה הרחוקה מלהיות בית.

במידה ומתעוררת בעיה, למי אני פונה?

כל מטופל מקבל את פרטי ההתקשרות של הצוות המטפל למידת הצורך. אנחנו זמינים עבורכם 24/7.
כתבו עלינו
רוצים להתייעץ?
Clsoe
רוצים להתייעץ?