המקום שלנו לשתף בסיפורים אישיים ולחלוק במידע מקצועי שיעניין אתכם

אל תבטיחו לנו בתי חולים

ערב הבחירות זה הזמן לבחון היטב מהם הצעדים שבאמת יובילו את מערכת הבריאות בישראל למקום טוב יותר כאן ועכשיו.

משנה לשנה מצבה של מערכת הבריאות בישראל הולך ומתדרדר וכעת, ערב הבחירות, אנו עומדים על עברי פי פחת.

כולם מכירים בכך והמפלגות השונות מבטיחות כל אחת את פתרונה דרך קווי פעולה ואסטרטגיות מפורטים וברורים שנותנים מענה לכלל הליקויים ממנה סובלת המערכת – אלו יצמצמו את הצפיפות הקשה במחלקות האשפוז ויאסרו על אשפוז במסדרון, אחרים יביאו עוד רופאים ויקצרו את התורים הארוכים.

האמונה הפופולרית היא כי הפתרון למצוקת מערכת הבריאות יגיע דרך הקמת של בתי חולים חדשים בישראל שיתנו מענה למספר רב יותר של חולים באזורים שונים בארץ. יש בכך מן האמת, בתי חולים חדשים משמעותם עוד חדרי ניתוח, עוד מחלקות לטיפול נמרץ, עוד מכשירי MRI ואמצעים פולשניים אחרים. אך השאלה הנשאלת היא כמה זמן זה ייקח עד שיוקמו כאן בתי חולים חדשים, כמה כסף יידרש לקידום פרויקטים כאלו ובעיקר – מה ייקרה בינתיים? האם החולים שלנו באמת יכולים לחכות? 

והתשובה היא כמובן שלא, החולים שלנו לא יכולים לחכות עוד שנים ארוכות עד להקמת בתי חולים חדשים והאמת היא שגם לא כולם צריכים. לא כל החולים בישראל שנזקקים לאשפוז צריכים להתאשפז דווקא בבתי החולים. חולים הזקוקים להשגחה וטיפול של רפואה פנימית, חולים שנמצאים בתהליכי שיקום, חולים סיעודיים וגם חולים שזקוקים להוספיס יכולים להתאשפז בביתם תוך שהם זוכים לטיפול מקצועי, בטוח ומלא ומבלי שיגרע מהם דבר. וככל שנוספות יותר מיטות אשפוז בבית, כך בבתי החולים מתפנות מיטות אשפוז לאלו שכן זקוקים למערכות ולכלים שנמצאים בבתי החולים. 

חולים שנמצאים באשפוז בבית זוכים לטיפול מקצועי על ידי צוות רפואי מלא שכולל רופאים ורופאות מומחים בהתמחויות שונות, אחים ואחיות, עובדים סוציאליים ולפי הצורך צוותי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, דיאטה ועוד. צוות מסור שמעניק למטופלים מענה שלם לאורך כל שעות היממה ובכל ימי השבוע, מענה שלא נופל מהטיפול הקיים בבתי החולים. 

במקביל להתמקדות בתוכניות ארוכות טווח ויקרות, אפשר לתת לחולים בישראל מענה מהיר ומידי דרך קידום מערכי אשפוז ביתיים. לא זאת בלבד שזהו פתרון שאפשר ליישם כבר עכשיו בלי להוציא מאות מיליוני שקלים, אלא שהוא נכון יותר לקידום בריאות החולים בישראל. באשפוז ביתי, בין שמדובר באשפוז פנימית, בחולה משתקם, בחולה סיעודי או בהוספיס, עצם שהות החולה בביתו מקטינה באופן משמעותי את כמות הפרמטרים שמשתנה בחייו בעקבות מצבו הבריאותי, וכך הוא יכול במידה רבה לקיים את אורח החיים שהוא רגיל אליו.

האשפוז הביתי מקל לא רק על החולה אלא גם על בני המשפחה, על אחת כמה וכמה כשמדובר באשפוז מתמשך כמו במקרה של חולים סיעודיים או הוספיס. במקום להתנהל בין העבודה, לבית ולבית החולים, בני המשפחה יכולים להמשיך במידה רבה לקיים שגרת חיים נורמלית. וכשחולים מתאשפזים בביתם גם נמנעים מהם כל אותם סיכונים הקיימים בבתי החולים כמו הדבקות בחיידקים אלימים, התדרדרות תפקודית או הופעה של בלבול וחוסר התמצאות.

עוד כמה שבועות, עם הקמת הממשלה החדשה ולקראת דיוני התקציב לשנים הקרובות, חשוב לקחת אחריות על החולים בביתם, לפעול להוספת מיטות אשפוז בבית ולהנגיש לחולים רבים יותר בישראל את השירותים הרפואיים שמגיעים להם.

37

הוספת תגובה חדשה